W związku z rozpoczęciem stosowania z dniem 25 maja 2018 r. Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (dalej: Rozporządzenie) informujemy, iż od dnia 25 maja 2018 r. będą Pani/Panu przysługiwały określone poniżej prawa związane z przetwarzaniem przez Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” im. A. Bączkowskiego z siedzibą w Warszawie (dalej: CPS ”Dialog”) Pani/Pana danych osobowych więcej w ten temat w artykule o Przetwarzaniu danych przez Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog"

Kampania „Godny wybór. Obniżenie wieku emerytalnego”

Prezydent RP Andrzej Duda, Minister Elżbieta Rafalska i Przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda 11 maja br. zainaugurowali kampanię społeczno-informacyjną "Godny Wybór. Przywrócenie wieku emerytalnego". Jej celem jest uświadomienie obywatelom, że przejście na emeryturę jest prawem, a nie obowiązkiem.

 

- Ogromnie się cieszę, że nie będzie przymusu pracy ‒ jak mówiliśmy: pracy do śmierci. Że będzie to prawo godnego wyboru możliwości przejścia na emeryturę. – powiedział podczas inauguracji kampanii prezydent RP Andrzej Duda.

Kampania informacyjna będzie trwała do połowy czerwca. Jest realizowana wspólnie przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Kancelarię Prezydenta RP oraz NSZZ "Solidarność". W ramach kampanii zaplanowano spotkania w każdym województwie, podczas których przedstawione zostaną główne założenia zmian, zasady emerytalne oraz kwestie dotyczące obniżenia wieku emerytalnego i całego systemu świadczeń. Pierwsze spotkania odbędą się 18 maja.

- Dajemy Polakom wolność wyboru, gdyż zdajemy sobie sprawę z tego, że decyzję o przejściu na emeryturę, każdy powinien podjąć sam, biorąc pod uwagę chociażby swój stan zdrowia, sytuację w pracy, sytuację rodzinną, czy oczekiwania, co do wysokości emerytury. Ustawa określa jedynie minimalny wiek emerytalny, w którym można skorzystać z prawa do emerytury. Emerytura to bowiem prawo, a nie obowiązek. – powiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej, Elżbieta Rafalska.

- Dzięki kampanii społecznej każdy będzie mógł się dowiedzieć, co stanie się po wprowadzeniu ustawy obniżającej wiek emerytalny. Ale to także mówienie o tym, że nie tylko sama dłuższa praca przyniesie nam satysfakcję w postaci wyższej emerytury. Odprowadzanie składek na ubezpieczanie społeczne gwarantuje nam wyższą emeryturę. – dodał przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda.

Ważnym partnerem będzie ZUS, gdzie są tworzone warunki do sprawdzenia, jaka będzie wysokość świadczenia emerytalnego przy przejściu na emeryturę po osiągnieciu wymaganego wieku, a jaka byłaby, podczas pracy dłużej. Pomogą w tym doradcy emerytalni oraz specjalny kalkulator dostępny online.

Zmiany dot. przywrócenia wieku emerytalnego 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn wejdą w życie 1 października 2017 r.

Opracowanie: Biuro Promocji i Mediów MRPiPS

Źródło: http://www.mpips.gov.pl/ubezpieczenia-spoleczne/kampania-godny-wybor-obnizenie-wieku-emerytalnego/kampania/ 

http://www.solidarnosc.org.pl/component/k2/item/15223-godny-wybor-przywrocenie-wieku-emerytalnego